Materiały dla Przedszkolaków - 23.03

Nowy tydzień zaczynamy w krainie figur geometrycznych:)

Na rozgrzewkę – trochę ruchu, czyli uwielbiany przez dzieci pan Miłosz:
https://m.youtube.com/watch?v=o62RCdAuJjo

Po rozgrzewce przejdźmy do dzisiejszych zadań. Kochani, tak naprawdę otaczają nas figury geometryczne – są ukryte we wszystkich przedmiotach, które mamy w domu. Posłuchajcie zresztą sami: https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

A teraz, rozejrzyjcie się dookoła i poszukajcie ukrytych w przedmiotach kół, kwadratów i prostokątów. Znajdziecie ich pewnie mnóstwo!

Zachęcamy Was również do nauczenia się
wierszyka o figurach geometrycznych:
M. Plata, „Pajacyk”

Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?

Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
a na tej głowie trójkątna czapeczka.

Kwadrat to brzuszek.
Oczy i nosek są okrąglutkie jak groszek.

Rączki i nogi pajaca – to prostokąciki,
na nich z trójkątów małe buciki.

Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk , co skacze jak piłka.

Proponujemy Wam także karty pracy (załączone niżej) oraz zabawy i aktywności plastyczne (do wyboru):
1. Drukujemy lub rysujemy dzieciom na kartkach figury geometryczne – koło, trójkąt, prostokąt, kwadrat. Z takimi konturami możemy już bardzo wiele zrobić. Można układać na tych konturach np. guziki lub nakrętki od butelek. Dzieci utrwalą sobie kształt figur. Można wziąć farby, kredki, klej, cekiny, bibuły, kolorowe papiery i co tylko macie do dyspozycji. Dzieci dowolnie ozdabiają każdą figurę wg własnego pomysłu. Można figurom dorysować śmieszne minki.
2. Rysujemy dzieciom na kartkach figury geometryczne. Narysowane figury dziecko może wyciąć, rodzic może ukryć w domu, a następnie dziecko spróbuje je odszukać.
3. Spośród znalezionych w domu przedmiotów wybieramy te, które jesteśmy w stanie odrysować na kartce. Jeśli dysponujecie większym rozmiarem (brystol, papier pakowy, kilka kartek a4 sklejone razem), to możecie wziąć większe przedmioty, jak garnki czy pudełka po butach. Dzieci odrysowują przedmioty na kartkach np. mazakami, tworząc abstrakcyjne, geometryczne wzory. Potem malują figury na różne kolory. Powstaną piękne abstrakcyjne obrazki.

Kolejna nasza propozycja to
tangram (materiały w załączeniu). Tangram to doskonała układanka logiczna, która rozwija wyobraźnię geometryczną. To naprawdę świetne ćwiczenie umysłu oraz skupienia uwagi i koncentracji. Jest to zbiór klocków w odpowiednich kształtach, z których możemy układać tysiące wzorów. Możecie również skorzystać z gry online w układanie tangramu: http://bobibobi.pl/gra/tangram-dla-dzieci/

Na koniec, żeby trochę odpocząć po figurowych wyzwaniach, polecamy masażyk-zgadywankę: Rysujemy palcem na plecach dziecku różne figury geometryczne, a dziecko próbuje zgadywać, jaka to figura.

W wolnej chwili zachęcamy też do wykonania małego domowego eksperymentu – „Tańczący olej” (przepis załączony poniżej)

Udanego poniedziałku, pozdrawiamy!:):):):)